قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

مشکلات پای کودکان ۲

چرخش به داخل استخوان ران (lnternal femoral torsion)

با چرخش به داخل زانو نسبت به مفصل ران نیز حالت شست پای به سمت داخل (toeing) به وجود می آید . نه کفش و نه اسپلینت های فوق الذکر نمی توان این چرخش را اصلاح کنند . نشستن طفل در حالت پاها به داخل معروف به وضعیت (w position ) w  باعث تشدید ایت چرخش می شود . اطفال با چرخش فمور به داخل باید تشویق شوند که به صورت چهار زانو بنشینند .

سشت پای به سمت داخل (out toeing)

در اطفالی که به حالت قورباغه ای می خوابند و سفتی در نسج نرم اطراف مفصل ران دارند ، این نوع اختلال ایجاد می شود . این چرخش معمولا در مفصل ران یا استخوان های بزرگ اندام تحتانی است و کفش ها هیچ نوع تاثیری بر اصلاح آن ندارند .

راه رفتن روی سر پنجه (walking toe)

درنتیجه کوتاه شدن تاندون آشیل در رحم و یا کوتاهی مادر زادی تاندون آشیل بوجود می آید ولی می توان علامت فلج مغزی ، دیستروفی عضلانی و بیماری شارکوت ماری توت (charcot_marie_tooth disease) باشد .تا سن چهار سالگی قابلیت کشش عضله و تاندون آشیل باقی می ماند و تا این مدت می توان با کشش عضلات خلف ساق ، گچ گیری ساق و یا استفاده از آرتروز های پا _ مچ پا (orthosis ankle_foot) و یا اسپلینت قابل استفاده در شب (night splint)  اقدام به اصلاح این ناهنجاری کرد . اگر درمان نگهدارنده جواب نداد ، باید اقدام به بلند کردن تاندون پشت پا به روش جراحی نمود . خصوصیات کفش تجویزی در این موارد مشابه کفش مورد استفاده در التهاب تاندون پشت پا در افراد بزرگ سال است . علت التهاب تاندون در بزرگ سالان می تواند شامل تاندونیت (tendonitis)  ، بورسیت و ناهنجاری های (hag lunds) باشد .

کف پای صاف (flexible flatfoot)

این نوع کجی پا می تواند نشانه شلی لیگامانی ژنرالیزه باشد . درمان کف پای صاف قابل انعطاف در اطفال در طی سال های اخیر تغییر کرده است . معمولا کفشی که برای اصلاح این عارضه تجویز می شود باید والگوس پاشنه را اصلاح کند و قوس کف پا را بازسازی کند و نگه دارد و قسمت قدام پا را نسبت به قسمت عقب پا چرخش به خارج (pronation)  بدهد . پروناسیون قسمت قدام پا با استفاده از گوه خارجی (wedge lateral)  در کفی کفش همراه با گوه داخلی (medial wedge) درپاشنه کفش حاصل می شود .یک نگهدارنده استخوان ناویکولر (navicolar pad) می تواند قوس پا را ایجاد کند و لبه داخلی کفش اگر سفت باشد از تغییر کفش جلوگیری می کند . برای پشتیبانی بیشتر از قوس کف پایی از پاشنه توماس (thomas heel) استفاده می شود .

به اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *