قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

مشکلات پای کودکان

با آنکه بعضی از بیماری های پا و اندام تحتانی در اطفال علائم کمی دارند و احتیاج به درمان ندارند ولی مابقی ، احتیاج به درمان دائم دارند .

دانستن سیر طبیعی ایجاد این عوارض در اطفالی که شروع به راه رفتن می کنند و می دوند برای انتخاب کفش مناسب لازم است .

شست چرخیده به داخل (lntoeing)

به علت کجی پنجه پا به داخل (aductus metatarsus) ، چرخش به داخل استخوان ساق پا و چرخش به داخل استخوان ران ایجاد می شود . از علل ایجاد کننده آن وضعیت قرار گرفتن پا در رحم و هنگام خواب در اطفال ذکر شده است .

کجی پنجه پا به داخل (adductus metatarsus)

به علت چرخش به داخل قسمت قدام پا ، پا مشابه لوبیا در می آید . در ۸۵ درصد اطفال این کجی خود بخود اصلاح می شود . اگر در عرض ۶ تا ۱۲ هفته بعد از تولد اصلاح نشد ، درمان آن کفش با پنجه به خارج (out flare shoe) یا قالب معکوس (reverse last)  است . در این سن استخوان و بافت همبندی جلو پا قابل انعطاف است و با قرار دادن پا در این نوع کفش اصلاح می شود .

چرخش به داخل استخوان ساق پا (lnternal tibia torsion)

چرخش بین زانو و مچ پا است . به طور کلی این چرخش تا سن ۵ سالگی از بین می رود . چرخش ساق می تواند به دنبال چرخش پا به مدت طولانی به داخل هنگام نشستن و خوابیدن تشدید یابد . جهت اصلاح این چرخش با رشد استخوان از آتل دنیس براون (dennis brown) و یا از اسپلینت کانتر روتیشن (rotation counter) همراه با کفش با کفی معکوس (reverse last) باید استفاده دائم شود . شست پای به سمت داخل (toeing) شدید و مقاوم که به علت چرخش استخوان ساق به داخل بوجود آمده است را باید با استئوتومی سوپرامالئولار استخوان ساق (درشت  نی) (supramalleolar osteotomg) و استخوان فیبولا نازک نی درمان جراحی کرد .

به اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *