قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

مشکلات پا

پوست

معاینه پوست می تواند از نوع بیماری فرد اطلاع دهد . وجود میخچه (callus) نشانگر فشار مکرر به یک ناحیه از پوست می باشد . وجود میخچه در کف پا نشان می دهد که فشار اضافی در آن ناحیه هنگام ایستادن وجود دارد . در هنگام طراحی کفش طبی باید از این نواحی فشار برداشته شود . نبود فضای کافی چه در طول پنجه (width) و چه در عمق ناحیه پنجه (depth) می تواند موجب فشار در پشت پا (dorsal area) شود . پوست خشک می تواند نشانگر یک بیماری سیستمیک مانند بیماری قند باشد . در این موارد نیاز به استفاده از جنس مرغوب تر و نرم تر جهت ساخت کفش می باشد . وضعیت حسی پوست حتما باید بررسی شود . پا ، جهت محافظت از خود نیاز به حس پوستی دارد . در اختلال حس باید از اجناس نرم تر در کفش استفاده کرد .

شکل پا

شکل پا یک پیشگو کننده خوب برای مشکلاتی که ممکن است به وجود آید می باشد . این مسئله بخصوص در مورد کف پای صاف (pes planus) و کف پای قوس دار(pes cavus) صدق می کند . کف پا با قوس زیاد تر از حد انعطاف کمتری از معمول داشته و موجب فشار بر روی پاشنه و سر متاتارس ها می شود . در کف پای صاف امتداد مفاصل از بین رفته که موجب فشار غیر معمول بر قوس داخلی کف پا و قوزک خارجی می شود .

کفپای قوس دار(pes cavus)

این نوع اختلال معمولا انعطاف کمتری دارد و این باعث می شود که نسبت به ضربه حساس تر باشد . به این علت ناحیه پنجه و پاشنه در این افراد آسیب پذیر تر می باشد . اگر ناهنجاری شدید تر باشد ، برروی قاعده (base) و سر(head) متاتارس پنجم هم علائم آسیب وجود خواهد داشت . در پای نرمال یک حالت بالش دهی کف که به خاطر چرخش به خارج آن (pronation) در زمانی که کف پا به زمین برخورد می کند و پا وزن را تحمل می کند ، وجود دارد . به علت تغییر شکل ، این حالت در کف پای قوس دار از بن میرود .

کف پای صاف (pes planus)

این نوع پا ، انعطاف پذیر می باشد و مشکل بیشتر در حرکات بیش از حد مفاصل می باشد . در این افراد کف پا به خارج چرخیده (pronated) ، پاشنه نیز به خارج رفته (evert) ، تالوس به سمت کف پا چرخیده (flexed plantar) وپنجه پا به خارج کج شده است (abduct) .  در این حالت فشار به لبه داخلی کف پا و بر روی قوزک خارجی خواهد بود . در کف پای صاف (pes planus) در ابتدای مرحله ایستادن پا به صورت نرمال عمل می کند ولی در فاز بعدی که شست پا به عنوان یک اهرم عمل می کند ، به علت شلی مفصلی ، اختلال وجود دارد .

 

به اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *